All for Joomla All for Webmasters

Hakkımızda

Minyatür Sanatı

Geleneğe Vefa

GELENEĞE VEFA

Onlar geleneksel sanatlarımıza can veren altın eller. Bir yandan geçmişten aldıkları değerli mirasın bugünlere ulaşması için çalışıp çabalarken diğer yandan da geleneksel sanatlar alanında yaptıkları çalışmalarla bu sanatların tanıtılmasına ve gelişmesine çok büyük katkılar sağladılar.

 

Onlar yaşadıkları tüm olumsuzluklara ve dönemin tüm sıkıntılarına rağmen bu sanatların hak ettiği değeri görebilmesi için çok çalıştılar ve bu alanda birçok gencin elinden tutup yol göstererek öz sanatlarımızın inceliklerini öğrettiler. Ve gök kubbede hoş sedalar bırakarak aramızdan ayrıldılar.

 

Biz de Geleneksel Sanatlar Derneği olarak Geleneksel Sanatlarımıza bir ömür hizmet etmiş sanatçı ve akademisyenlerimizi anmayı, onları tanıtmayı, yaptıkları çalışmaları genç sanatçılara aktarmayı, bu sanatların bugünkü değerine ulaşmasında çektikleri sıkıntıları anlatmayı bir vefa borcu bildik.

 

“Bugünün Gençleri Yarının Ustaları” projesi kapsamında hazırlanan web sitesi, sanatçı ve akademisyenlerimizin doğum-vefat tarihleri,  kabir adresleri, özgeçmişleri ve bazı eser bilgilerini içeren bu kitapçık onları, bakış açılarını, yaratıcılıklarını kullanarak ortaya koydukları eserlerini, bu sanatlara kattıkları değerleri bir nebze de olsa anlatabilmek için yapılmıştır. Geleneğe Vefa programlarında senede bir kere; sanatçının kabri, ailesi, yetiştirdiği öğrencileri ve sanatçılar tarafından ziyaret edilir. Program Kabir ziyaretine gelenler ile yapılan kahvaltı ile sona erer. Geleneğe vefası düzenlenen sanatçıyı anlatan bir kitapçıkta programa gelenlere dağıtılır.