All for Joomla All for Webmasters

Nusret Çolpan

Mimar NUSRET ÇOLPAN

Sanat çalışmalarında en verimli dönemini yaşamakta olan Nusret ÇOLPAN 2008 yılı mayıs ayında tüm sevdiklerini ardında bırakıp dünyaya veda etmiştir. Kabri Topkapı Mezarlığında bulumaktadır.

1Ekim 1952 yılında Bandırma’da doğdu İlk ve Orta eğitimini burada tamamladı. Daha sonra İIstanbul’da Zincirlikuyu Meslek Lisesi’ni ve Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. 1972 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Bölümünde Prof Dr. A. Süheyl Ünver ve Azade Akar’dan Türk süsleme sanatları dersi alarak minyatür çalışmaya başladı.

Kendisini Kanuni devrinde yasayan Matrakçı Nasuhi isimli sanatçı çok etkilemiş, mimaride kazandığı disiplin ve görüşten de faydalanarak minyatüre kendine has bir çizgi ve üslup getirmiştir. Ancak bunu minyatürün genel prensiplerine uyarak yapmaktadır. Çalışmalarının hepsi özgün ve daha önce yapılmamış konulardır. 33 yıldır minyatür çalışan sanatçının yurt içinde ve yurt dışında değişik koleksiyonlarda yaklaşık 300 eseri bulunmaktadır.

Sanatçının Topkapı Sarayı, Basın Müzesi, Atatürk Kitaplığı, İstanbul Belediyesi, Bandırma Kültür Merkezi, Cemal Reşit Rey sergi salonu, Tuğra Galeri, Kadir Has Üniversitesi ve İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Müzesi ve  Almanya, Japonya, Kazakistan, Lüksemburg, Suriye, Gürcistan, Hindistan, Cezayir, İran ve  Amerika’da sergileri olmuştur.

Minyatürleriden bazıları, (Paris) Fransa devlet başkanı Jack Chirac’da, (Moskova) Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’de, Bosna Cumhurbaşkanında, Suriye devlet başkanı Beşer Esatta, T.C. Dışişleri Bakanlığında, Wall Street Journal’da, Santa Barbara müzesi’nde  ve İstanbul Four Seasons Oteli’nde bulunmaktadır. Son çalışmaları İslam bilim teknoloji tarihi müzesi ni süslemektedir.

 

Ayrıca İznik Vakfı ile birlikte ;

– İstanbul Metrosu Taksim-Levent arasındaki istasyonlarda

– Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde

– Hava kuvvetleri Komutanlığı 2. Ana Jet Üssü’nde
– Diyanet İşleri Başkanlığı giriş lobisinde
– Yunanistan’da Ayvanoz Manastırı’nda
– Beykoz iskelesinde

– İstanbul İSKİ tesislerinde

– İstanbul yeni Adliye binasında

– Dubai’de Zaebel Tekno Parkı’nda

– Bankong’ta ki Türk Bahçesi’nde

– Donanma Komutanlığı’nda

– Karaköy-Taksim arası Tünelde

çini üzerine minyatür çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

 

Aldığı ödüller :

– Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü
– Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Büyük Ödülü
– Mevlana Başarı Ödülü
– Dışişleri Bakanlığı, Teşekkür Beratı

– Türkiye Yazarlar Birliği, Başarı Ödülü